Lt En
Pradžia
en

Vilniaus kogeneracinė jėgainė paskelbė pirmąjį atliekų priėmimo konkursą

2020-aisiais veiklą pradėsianti Vilniaus kogeneracinė jėgainė savo svetainėje www.vkj.lt paskelbė atliekų priėmimo konkursą ir kviečia jame dalyvauti visus komunalinių atliekų tvarkytojus. Tai pirmasis Vilniaus kogeneracinės jėgainės skelbiamas konkursas, kuriame energijos gamybai bus naudojamos komunalinės, perdirbimui netinkamos, bet energetinę vertę turinčios atliekos.

Konkurso metu planuojama pasiūlyti sutvarkyti iki 80 tūkst. tonų perdirbimui netinkamų atliekų, kurios Vilniaus kogeneracinėje jėgainėje bus verčiamos šilumos ir elektros energija. Pradinė tonos atliekų sutvarkymo kaina yra 31,86 euro. Konkurso dalyviai kviečiami užpildyti https://vkj.lt/apie-mus/konkursai/24 esančią dalyvio registracijos anketą bei atsiųsti el. paštu vkj@le.lt iki 2019 m. gegužės 9 d.

 

Pasak UAB Vilniaus kogeneracinės jėgainės generalinio direktoriaus Sauliaus Barausko, priimant atliekas energijos gamybai buvo pasirinktas konkurso būdas, nes taip sudaromos vienodos galimybės visiems rinkos dalyviams tinkamai sutvarkyti komunalines atliekas, kurių kitu atveju lauktų daug taršesnis ir brangesnis šalinimas sąvartynuose.

 

„Įvertinus atliekų sutvarkymo poreikį, nuspręsta atliekas energijos gamybai priimti konkurso būdu. Taip užtikrinamas skaidrumas ir vienodos sąlygos visiems komunalinių atliekų tvarkytojams. Atliekų vertimas energija aplinkosauginiu požiūriu reikšmingai pažangesnis ir visuomenei pigesnis jų tvarkymo būdas, nei atliekų šalinimas sąvartyne, todėl tikimės tvarkytojų susidomėjimo vykdomame konkurse“, teigia S. Barauskas.

 

Vilniaus kogeneracinės jėgainės statybos projektą įgyvendina valstybės kapitalo „Lietuvos energija“, UAB įmonių grupė. Projektas įgyvendinamas iš Europos Komisijos skirtų lėšų (iki 140 mln. eurų), Europos investicijų banko paskolos (iki 190 mln. eurų) bei nuosavų įmonės lėšų. Visa statomos jėgainės projekto vertė, kurios apimtyje bus įrengti ir biokurą naudojantys katilai, sieks apie 350 mln. eurų. Jėgainė komercinę veiklą pradės vykdyti 2020 m.

Atliekomis ir biokuru kūrenamos Vilniaus kogeneracinės jėgainės instaliuota elektros energijos gamybos galia siekia 92 MW (iš kurių atliekų dalies apie 19 MW), o šilumos gamybos galia – apie 229 MW (iš kurių atliekų dalies apie 60 MW). Bendras komunalinių atliekų sutvarkymo pajėgumas siekia apie 160 tūkst. tonų per metus. Kogeneracinės jėgainės bendrai pagamintos elektros energijos užteks patenkinti apie 230 tūkst. namų ūkių poreikio. O šilumos – apie 50 proc. Vilniuje centralizuotai tiekiamos šilumos kiekio.

Skaičiuojama, kad pradėjus veikti jėgainei, šilumos vartotojai per metus vidutiniškai sutaupys apie 13 mln. eurų, taip pat Vilniaus regiono gyventojai papildomai, išvengdami atliekų šalinimo sąvartynuose, vidutiniškai per metus galėtų sutaupyti apie 10 mln. eurų.

Pradėjusi veikti jėgainė prisidės prie aplinkos tausojimo – dėl netinkamų perdirbti komunalinių atliekų panaudojimo energijai gaminti sąvartynų ploto poreikis sumažės apie 95 proc. Veikianti jėgainė taip pat padės įgyvendinti strateginį Lietuvos tikslą – siekti energetinės nepriklausomybės.

Visos teisės saugomos © 2018. Sprendimas: UAB "Fresh Media"
EU